ПЛАЗМА ИЛИ LCD

Автор: Марин Чучуков


ПЛАЗМА или LCD
- кое да изберем?


Плазма или LCD?


   Добре дошли на страниците на нашия блог с ревюта на телевизори. Днешната статия има по-теоретична насоченост, но се надявам, че ще ви бъде от полза. В процеса на търсене подходящ модел, който да отговаря в най-голяма степен на нашите нужди, възникват няколко въпроса. Един такъв важен въпрос, на който трябва да си дадем отговор при избора на телевизор, е дали да изберем "плазма" или LCD екран. Кратки и достъпни описания на тези две технологии можете да видите в раздела Характеристики на телевизора.
   Това, дали да изберете плазмен или LCD телевизор - ще решите вие, според вашите нужди и предпочитания. За ваше улеснение, тук ще опишем основните
предимства и недостатъци на телевизорите, базирани на плазма и съответно - на LCD технологията.


   Плазмени телевизори
   Предимства.
   По-евтини (съотношение цена/размер при телевизори с по-голям диагонал), с възможности за по-голям диагонал на екрана (въпреки че напоследък започнаха да се произвеждат и по-големи LCD-та). Плазмите имат по-висок контраст, отлично ниво на черното и тъмните полутонове, по-наситени и реалистични цветове като цяло (и сповече градации, по-добра детайлност), забележимо по-добро време за реакция. Новите модели са с по-дълъг живот в сравнение с LCD телевизорите. На слаба светлина гледането на плазма е по-комфортно, а качеството на картината - по-високо в сравнение с LCD телевизора (включително - по-плавно възпроизвеждане на бързо движещи се обекти). Качеството на картината не зависи от ъгъла, под който гледате екрана.
   Недостатъци.
   При светли статични фонове понякога се забелязва трептене, а белият цвят не изглежда толкова добре. Определено гледането на плазма не е много комфортно при по-силна дневна или изкуствена светлина. Не е толкова удачно използването им в качеството на монитор за PC. Има известна опасност от прогаряне, в случай че се задържи за по-дълго време статично изображение на екрана (впрочем, при по-новите модели този проблем до голяма степен е отстранен, благодарение на вградената защита). Високо енергопотребление (поне 2 пъти по-високо, в сравнение с LCD телевизорите). По-ниска поддържана резолюция, шум (при много модели се използват специални вентилатори за охлаждане).


   LCD телевизори
   Предимства.
   По-леки са и донякъде - по-надеждни. С по-ниско енергопотребление. Имат по-висока разделителна способност (резолюция). С по-хубав бял цвят, не е проблем да се използват при по-силна (дневна) светлина (при положение обаче, че екранът не е с гланцово покритие). Могат да се използват в качеството на компютърен монитор (по-удачен вариант са в сравнение с плазмените телевизори). Екранът не привлича прах.
   Недостатъци.
   Не се справят толкова добре с предаването на цветовите нюанси, имат по-нисък контраст в сравнение с плазмите (впрочем, постоянно се подобрява - много добри в това отношение са -VA матриците), Ниво на черното - черният цвят не е толкова дълбок, като при плазмените телевизори. Има зависимост между качеството на изображението и ъгъла на гледане, при предаване на бързи сцени понякога се забелязва размазване и разслояване на образа. По-високо време за реакция. По-скъпи (съотношение размер/цена).
   Обърнете внимание обаче - подчертвам дебело: и двете технологии постоянно се усъвършенстват, и при двете производителите се стараят да отстранят, или поне да намалят характерните недостатъци. Много от споменатите предимства и недостатъци на LCD и плазмените телевизори постепенно преминават в сферата на "градските легенди". Спорът "Кое е по-добро - плазма или LCD?" все повече наподобява спора "Кои са по-красиви - блондинките или брюнетките?". Разбира се, препоръчително е да прочетете малко повече информация по този въпрос. Не, не за девойките - за плазмените и LCD телевизорите :)


   Но, дали да изберете LCD или плазма - зависи в най-голяма степен от това, лично вие за какво смятате да използвате телевизора и какви са специфичните условия в помещението.
   Плазмата е може би малко по-взискателна към условията. В много отношения предлага по-качествена картина, но не е толкова универсална. Също така, въпреки всичко - не е зле да се застраховате от прогаряне като предварително разработите телевизора (методики ще намерите лесно в Интернет). Малко е досадно, но пак казвам - по-добре е да се презастраховате, отколкото после да се ядосвате, "колко скапана е тъпата плазма". Накратко, телевизорите, базирани на плазмена технология, са отличен вариант за хора, които искат да си направят нещо като домашен киносалон. За тези, които обичат да гледат филми с максимално качество на картината, но предпочитат да го правят късно вечер или в затъмнена стая и имат търпението да си разработят телевизора. Ако ви е нужен максимален размер на екрана - също ще трябва да се ориентирате към плазма (това впрочем вече не отговаря на реалното положение - има достатъчно големи LCD панели).
   LCD телевизорът, въпреки споменатите по-горе недостатъци, е по-универсален, в сравнение с плазмата. По-добър вариант е за помещения със силна дневна или изкуствена светлина, както и за хора, които искат да го използват и в качеството на компютърен монитор. Не изисква чак толкова грижи, свързани с разработването и създаването на подходящи условия. Но пък като качество на картината, моето мнение е, че LCD технологията все още отстъпва пред плазмената...
   А? Какво... имате ми адреса... А-а-а, ъм... или май беше обратното... Такова... LCD е намбър уан! ...Ох, познавате шефа? Първи братовчеди? Да, да, разбира се... разбрах Ви! Важно съобщение: Няма никакво "или"! Плазмата мачка и по-убаво от плазмените телевизори нема!
   Сега сериозно. В крайна сметка, вие сами трябва да прецените. Изберете плазма или LCD в зависимост от това, кои от предимствата и недостатъците натежават във вашия конкретен случай. Добре е да сте запознати с технологиите "на хартия", но следва да се доверите най-вече на собствените си очи. Не ви съветвам да се информирате точно по този въпрос от форуми. Мненията са 50/50 и споровете са предимно от сорта "блондинка или брюнетка", останалото са още по-големи глупости (подобни на тези, които умишлено написах в горния абзац).
   Предполагам (почти) всеки има познати/роднини както с плазмени, така и с LCD телевизори. Разгледайте ги в спокойна домашна обстановка, в краен случай - в някой магазин. Но задължително трябва да видите със собствените си очи телевизорите, преди да изберете - дали новият ви домашен любимец да бъде "голямата плазма" или "якото LCD" (вариант, доста погрешен - "готиният слимарски LED телевизор"). "LED телевизори" няма, но това е отделна тема.


   Друга публикация, която може да ви заинтересува, е "3D телевизори - видове".

   М. Чучуков


   В СЪДЪРЖАНИЕТО можете да видите всички статии, публикувани до момента.