3D телевизори-видове

Автор: М. Чучуков


3D ТЕЛЕВИЗОРИ - ВИДОВЕ



3D телевизор на бъдещето :)


   3D телевизорите навлизат все по-масово на пазара. Очевидно е, че производителите се отнасят сериозно към тази технология...
   Вече са инвестирани огромни средства, така че това няма да бъде поредното "чудо за три дни" - забележете, че повечето нови телевизори са способни да предават и триизмерна картина. Цените не са толкова високи вече, заради голямата конкуренция. От друга страна, телевизионните апарати, поддържащи 3D, по някои от своите характеристики превъзхождат "обикновените" си събратя.
   Да, вярно е, че у нас засега няма кой знае какъв избор на триизмерни програми, но много от новите модели имат възможност да конвертират 2D изображение в 3D картина. Точно тази, 2011 година, LG и Samsung представиха своите нови модели 3D телевизори, базирани на нови и подобрени технологии.
   
   Можем да разделим 3D телевизорите на три основни вида.


   Повечето 3D телевизори на пазара са базирани на активната технология. Това е първият вид. За да наблюдаваме триизмерна картина са нужни съответно активни 3D очила. Те са снабдени с LCD лещи. Специален предавател синхронизира излъчвания от телевизора сигнал с активния затвор на лещите. Те се затъмняват последователно, не позволявайки на окото да види кадрите, предназначени за другото. По този начин всяко едно от двете очи получава свой алтернативен вариант на картината. Останалото върши самия човешки мозък - излъган от хитрата електроника, той обединява образите в един, псевдотриизмерен, създавайки илюзията за обемно изображение. По принцип се смята, че 3D телевизорите, базирани на активната технология, осигуряват най-реалистична триизмерна картина, с най-голяма дълбочина на 3D ефекта.
   Главен недостатък на този вид телевизори (по-точно - на използваните 3D очила) е, че често се губи синхрона поради смущения. Например - цъкнете дистанционното за да смените канала и - хоп - 3D картината се губи напълно, или се получава смесване на двата образа, предназначени за отделните очи (нещо тромаво се получи това изречение, но важно е да схванете идеята :) ). По същия начин, сигналът се губи, ако си отместите главата встрани (съгласете се - това е съмнително удоволствие - да гледаш над час и половина един филм, без да смееш да трепнеш).
   Друг недостатък е, че до този момент всеки от големите производители пускаше на пазара 3D очила, съвместими само с неговите телевизори. Бяха направени опити да се създадат универсални 3D очила, но резултатите далеч не са перфектни. Също така, активните очила по принцип са по-тежки от пасивните.
   Но, както се казва - за всяка болежка си има пътник (или май не беше така поговорката :) ). Както и да е... Добрата новина е, че тези проблеми са на път да бъдат решени. Сравнително неотдавна Samsung пусна на пазара олекотени 3D очила, при които вместо "смущаващия се" инфрачервен синхронизиращ сигнал се използва радиочестотна Bluetooth връзка. Постоянно се работи над намаляване на теглото и подобряване на дизайна на очилата, базирани на активната 3D технология. Освен това, буквално преди броени дни дойде и радостната вест, че след продължително боричкане за кокала, четири от най-големите фирми - Samsung, Sony, Panasonic, и XpanD най-после решиха да обединят усилия. Те обещават да разработят и наложат през 2012 година единен стандарт за активни 3D очила, които при това ще бъдат съвместими с моделите телевизори, произведени и през тази година. Електрон да ги поживи!
   Единствения по-сериозен недостатък, който засега не е решен, е умората на очите, предизвикана от "премигването" на течнокристалните дисплеи. Е, какво да ви кажа - да не забравяме златното правило: Консумирайте с удоволствие и мярка!

   Главната причина за братския съюз на фирмите, поддръжници на активната 3D технология, е осезаемата заплаха от страна на LG. Корейците заложиха всичко на телевизорите, базирани на пасивната технология - това е вторият вид.
   От тази година на пазара се появи и набира все по-голяма популярност фирмената технология LG Cinema 3D. Тези телевизори също вървят в комплект с 3D очила, но те са по-различни - с поляризирани стъкла. Никаква електроника, нямат нужда от зареждане, по-леки са в сравнение с активните. Няма синхронизиращ сигнал, така че няма опасност от смущения и можете да си местите главата както си искате (е, почти както си искате :) ). 
  Двата образа (за всяко едно от очите) се излъчват от телевизора едновременно. Очилата и телевизионния екран са покрити с поляризиран слой, който разделя светлината и така всяко око фиксира тази част от общото изображение, която е предназначена за него. Както и при първия вид, разгледан по-горе, мозъкът комбинира двата образа в един обемен, нагло заблуждавайки ни, че виждаме обемни обекти (и субекти :) ). Недостатък на този вид 3D телевизори е, че се получава триизмерно изображение с по-ниска резолюция, съответно - с малко по-ниско качество. Защо изображението е с по-ниска резолюция? Ами защото по братски се дели между двете очи.
   Елементарната логика подсказва, че би трябвало да получим два пъти по-лошо качество, в сравнение с първия вид 3D телевизори, но на практика не е така - разликата не е чак толкова забележима. Причината е, че очите не се интересуват от тия изчисления :), а и LG също постоянно работят над подобряването на картината, прилагайки цял куп високо технологични хитрини за подобряване на картината.


   Третият вид 3D телевизори въобще не изискват използването на очила. Това е така наречената autostereoscopic 3D технология. При нея се използват
микроскопични тънки огледала, интегрирани в самия дисплей, създавайки илюзията за триизмерен образ. В интерес на истината, тези разработки са още в ранен стадий. Възможно е и да са напреднали - има-няма, току се появи съобщение за пускането "в най-скоро време" на 3D телевизор без очила.
   Според мен обаче, при тези огромни суми, които вече са наляти в двете технологии, изискващи използването на очила... Никой не е склонен да си хвърля парите срещу ръжена, нали? (ей, май не беше така и тая поговорка... :) ).

   Е, това бяха, общо взето, видовете 3D телевизори. Да речем, че са 2+1 в дълбока резерва. А вие избрахте ли си вече?
   Все пак, способността да се възпроизвежда 3D картина засега се възприема като едно допълнение към основните параметри. А по-подробно за тях можете да прочетете в раздела "Характеристики на телевизора".

   М. Чучуков

   Всички публикувани до момента статии можете да видите в СЪДЪРЖАНИЕТО.