Характеристики на телевизора

Автор: Марин Чучуков


Телевизор - основни характеристики



да разгледаме основните характеристики
на телевизора...


   Днес ще предложа на вашето внимание една статия, която ще бъде от полза за всички начинаещи потребители, които имат нужда от повече информация за различните марки и модели телевизори и за техните основни параметри. В тази публикация ще споменем накратко основните характеристики - термини, с които неизбежно ще се сблъскате при избора на нов телевизор, независимо от това, каква марка и модел е той.
   Естествено, няма да разглеждаме отделно характеристиките на телевизори със стар аналогов кинескоп. Все още се срещат такива, но ако сте решили да купувате нов телевизор, най-вероятно ще избирате сред множеството телевизионни апарати с плосък екран, базирани на течнокристална (LCD) или плазмена технология.


Телевизор с течнокристален дисплей (LCD)

   LCD (Liquid Crystal Display) или на български - течнокристален дисплей, е една от двете технологии, които се използват при изработването на екраните на съвременните телевизори. Най-простичко казано, имаме нещо като двоен сандвич, или хамбургер :), само че вместо хлебчета се използват две прозрачни стъклени пластини, а "плънката" е (досещате се вече) от течни кристали. Това е вещество, притежаващо много от характеристиките на кристалите, но намиращо се в течно състояние. Върху пластините пък са нанесени прозрачни електроди, които управляват кристалите чрез подаване на определено напрежение.
   Всичко това наричаме матрица. Разграничаваме няколко вида матрици, всеки със своите предимства и недостатъци. (Тук трябва да проявите търпение, защото типът на матрицата в най-голяма степен определя качеството на изображение при един LCD телевизор).

   И така, съвсем кратичко, без натоварващи технически подробности :) - видове LCD матрици:

   TN (Twisted Nematic)
Предимства: тя е най-бърза, с минимално време за реакция, евтина.
Недостатъци: стеснени ъгли на видимост, неточно възпроизвеждане на цветовете (може да са ярки, но са далеч от действителните, а черното е по-скоро сиво), дефектиралите пиксели са добре забележими светли области на екрана.

   IPS (In-Plane Switching)
Предимства: най-широк ъгъл на видимост, прецизно предаване на цветовете, приемливо ниво на черния цвят, изгорелите пиксели са тъмни и почти не се забелязват.
Недостатъци: по-бавна от TN и по-скъпа

   MVA (Multidomain Vertical Alignment) и PVA (Patterned Vertical Alignment)
Това са две разработени независимо една от друга технологии със сходни характеристики. Тези LCD матрици са компромисен вариант между TN и IPS, но имат своите специфични предимства и недостатъци.
   Главното предимство на тези матрици е дълбокото ниво на черното, най-добро сред представените видове. Недостатъците са като при IPS матриците, с тази добавка, че в сравнение с тях имат по-малки ъгли на видимост.

   Е, накратко това са основните видове LCD матрици. Всяка от тях има своите подобрени модификации, но няма да се натоварваме излишно. Важното е да запомним, че ако решим да купим LCD телевизор трябва да се поинтересуваме, с каква матрица е.

   Друг интересен момент е подсветката на екрана. Сам по себе си течнокристалният дисплей не излъчва - нужен е източник на светлина, осигуряван именно от подсветката. Напоследък масово навлиза така наречената LED (Light-Emitting Diode) подсветка, базирана на използването на светодиоди. По-старият (в много случаи - не по-лош) вариант е използването на флуоресцентни лампи със студен катод. 

   Телевизор с плазмен дисплей

   При този тип телевизори изображението се създава от множество газови клетки, подредени една до друга. Те произвеждат светлина при захранване с електричество. Всяка една такава клетка е всъщност контейнер, в който е затворено определено количество благороден газ. Чрез електроди се подава високо напрежение от няколкостотин волта, под чието действие благородният газ преминава в плазмено състояние, отделяйки светлина. Тя обаче е невидима. За да стане видима, стените на контейнера са покрити с фосфоресциращ слой. Той пък, под въздействието на невидимата ултравиолетова светлина на свой ред излъчва видима бяла светлина. Тя преминава през един от трите субпиксела на всеки пиксел, включен в матрицата. Всеки мъничък субпиксел излъчва само своя цвят. Да, правилно - цветовете са червено, зелено и синьо. Е, при промяна на интензитета се получават различни нюанси на съответния цвят, а като краен резултат получаваме разкошно пълноцветно изображение.
   Туйто. Това е възможно най-простото и олекотено обяснение на принципа на работа на един плазмен телевизор. А защо ви е всичко това? Ами сигурно ви е интересен въпросът, кои телевизори са по-добри и какъв съответно да си изберете - плазмен, или LCD телевизор. Като му дойде времето ще поговорим и за това. Тогава ще ви е по-лесно да се ориентирате, като имате представа в общи линии от двете технологии. Сега обаче продължаваме с останалите характеристики на телевизора.



   Размер на екрана - има се предвид диагонала и се измерва в инчове. За тези, които случайно не знаят, 1 инч = 2,54 см. Така, един 60 инчов екран е реално истински звяр, надвишаващ метър и половина по диагонал. Какъв размер ви трябва - най добре ще прецените вие.

   Разделителна способност, или (малко неправилно) - резолюция. Това е броят пиксели (малките "точици", от които е съставено изображението) с които разполага екранът на телевизора. Например, при разделителна способност 1920x1080 (Full HD) имаме 1080 реда, всеки от които съответно е съставен от 1920 пиксела.

   Съотношение на екрана, или съотношение на страните при телевизора - отношението на ширината към височината. Двата най-често срещани стандарта при телевизорите са 4:3 и 16:9, последният се налага все по-масово, докато първият губи позиции.

   Друг термин, на който следва да се обърне внимание, е HD (High Definition), или висока резолюция. Изображението на екрана е съставено от линии. При истинския сигнал с висока резолюция имаме 1080 линии през екрана - съответно най-добро качество на картината.
   Старите телевизори можеха да изобразяват по 400-500 такива линии. Не се подлъгвайте да купувате залежала стока с обозначение HD Ready. В повечето случаи тези телевизори хич не са ready.
   Телевизорите,  които наистина могат да възпроизвеждат картина с висока резолюция, поддържат сигнал 1080i или 1080p. За разликата между двете обозначения ще стане дума по-нататък.

   Яркост и контраст
   Това са две наистина важни характеристики на телевизора. Яркостта на телевизионния екран, това еяркостта на чисто белия цвят, измерена в cd/m2 при цветова температура 6500 К в центъра на екрана.
   Контрастът се определя като отношение на яркостта на белия цвят към яркостта на черния.

   Ъгъл на видимост (при LCD телевизорите)
   Това също е един важен параметър, който доскоро беше сериозен проблем при LCD телевизорите. Картината изглежда отлично, когато седите точно пред телевизора, но забележимо се влошава, когато се преместите встрани. Съответно главоломно пада контраста, а цветовете леко се губят. Ъгълът на видимост зависи в най-голяма степен от типа на използваната матрица. При евтините TN матрици изображението напълно изчезва, когато гледате екрана под по-голям ъгъл.

   Друга важна характеристика при матриците на LCD телевизорите е времето за реакцияВремето на отклик на пикселите - това е времето, необходимо за включването и изключването им, т.е. преходът черно-бяло-черно (BWB).
   Повечето от производителите обаче предпочитат да дават в спецификациите към дисплеите си време за реакция от сиво до сиво (Gray-to-Gray, GTG), защото така им изнася. Времето за реакция се измерва в милисекунди. Колкото е по-малко, толкова по-добре.

   Честота на опресняване на изображението - колкото по-често се обновява картината, толкова по-незабележимо е трептенето и съответно - толкова по-малко се натоварва зрението. Измерва се в Херца (Hz).

   Диапазон на приеманите радиовълни (да, телевизионният сигнал се предава чрез радиовълни).

   Количество на каналите, които могат да се запаметят на телевизора. Това е на пръв поглед една от второстепенните характеристики на телевизора, но е хубаво ТВ-то да разполага с по-голям запас канали Друг е въпросът, дали има какво да се гледа на тях :).

   Чувствителност на тунера. Това е способността на тунера на телевизора да усилва слабия сигнал. Измерва се в микроволтове.

   Кои от стандартите за предаване на телевизионно изображение поддържа телевизора (PAL, SECAM, MESECAM, NTSC (NTSC 3.58/4.43).

   Качество и сила на звука (моно, стерео, номинална изходна мощност, коефициент на хармонично изкривяване и други подобни ужасии, които, спокойно :), сега няма да разглеждаме подробно), както и кои звукови стандарти поддържа - В/G, D/К, 1, М, L.

   Много важна характеристика за един телевизор (особено в нашите условия, горещ по-здрав за НЕК, ЧЕЗ и всички подобни) е какви граници на промяна на електрическото напрежение може да понесе без да се стигне до летален изход (т.е. - да му отлети душицата).

   Енергопотребление - също значима характеристика на телевизорите. И пак - по-здрав за споменатите по-горе.

   Входно-изходни интерфейси (конектори). С прости думи - колко и какви устройства можете да съедините към телевизора.

конектори на телевизора


   Размери (на целия телевизор) и тегло.

   Телетекст (допълнителна информация, която се извежда на екрана - новини, прогноза за времето, програмата за деня на различни телевизии и т. н.

   Още една екстра - PIP. Не, никой никого няма да пипа (засега :) ). Става дума за picture in picture - картина в картината. Позволява да гледате две изображения едновременно. Примерно, гледа си пича с кафенце в ръката 7 598 епизод на телевизионната сага "Хуанита - робинята-милионерка", а на жената милостиво е позволил да гледа (без звук, разбира се) финала за световната купа по футбол в малко правоъгълниче в долния ъгъл на екрана :). При някои модели телевизори можете да гледате в едната половина на екрана едно предаване, в другата - друго. Абе, глезотийки.
   Ами, май това са основните характеристики на един телевизор, на които трябва да обърнем по-сериозно внимание.

   Прегледахме основните термини, свързани с техническите характеристики на телевизорите. Сега вече можем да преминем към важната тема "Как да изберем телевизор" - ТУК. Тя съдържа редица конкретни препоръки и по-подробни описания, които ще ви помогнат да направите своя избор без излишни главоболия.

   М. Чучуков

   Всички публикувани до момента материали можете да видите в СЪДЪРЖАНИЕТО.